Ochrona przeciwpożarowa budynków to obecnie obowiązek każdego, kto zarządza mieniem publicznym. Różnego rodzaju techniczne rozwiązania mają za zadanie ułatwić nam drogę ewakuacyjną i sprawić, żebyśmy w danym miejscu mogli być bezpieczni. Tyczy się to chociażby oznakowania wyjść ewakuacyjnych czy rozmieszczenia gaśnic. Co jednak z drzwiami przeciwpożarowymi w naszych prywatnych domach?
Rola drzwi przeciwpożarowych
Swoją rolę odgrywają szczególnie w budynkach w których znajdują się kotłownie czy materiały łatwopalne. Dodatkowo budynki rządowe, szkoły czy centra handlowe. To powierzchnia stanowi o tym ile takich par drzwi powinno się znaleźć w danym budynku. Ochrona przeciwpożarowa budynków, a dokładniej regulacje w jej zakresie są wyjątkowo jasne. W czasie pożaru powstrzymują one rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu. To dzięki nim zyskujemy więcej czasu na ewakuację. Drzwi przeciwpożarowe zabezpieczą również resztę budynku przed większym niż to konieczne zniszczeniem i uchronią obecne w budynku instalacje.
Umiejscowienie drzwi
Prawidłowa ochrona przeciwpożarowa budynków to również trzymanie się obecnych regulacji i zadbanie o to, by zabezpieczenia, których używamy znajdowały się w odpowiednim, wyznaczonym dla nich miejscu. Montować się je powinno szczególnie w przestrzeniach najbardziej zagrożonych pożarem lub takich w których występują materiały łatwopalne lub chemiczne. Jeśli chodzi o nasze domy, to ich miejscem powinna być przestrzeń między wiatrołapem i garażem oraz w kotłowniach. Jeśli jednak mamy taką potrzebę i możliwość możemy również takowe zamontować przy kuchni.
Czy drzwi przeciwpożarowe są konieczne?
Wedle rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki, jednorodzinne budynki mieszkalne i z przeznaczeniem do rekreacji indywidualnej nie muszą one posiadać takiego zabezpieczenia jakim są drzwi przeciwpożarowe. Inna sytuacja będzie miała oczywiście miejsce w przypadku budynków przestrzeni publicznej. Kwestia posiadania takiego rozwiązania w naszych domach jest więc kwestią indywidualną. Jeśli jednak posiadamy kocioł o mocy większej niż 30 kW, korzystamy z kuchenki gazowej czy palimy w kominku powinniśmy tym wziąć pod uwagę zamontowanie drzwi przeciwpożarowych. Ochrona przeciwpożarowa budynków to również takie, proste, domowe rozwiązania. Wszystko, co sprawi, że będziemy w danej przestrzeni bezpieczni.
Jeśli decydujemy się nie wstawiać takich drzwi warto zamontować takie o najwyższym stopniu szczelności. Dodatkowo starajmy się nie przechowywać tam lakierów, farb czy paliw – zwiększy to nasze bezpieczeństwo.