Kupno auta to będzie czasami szereg najróżniejszych rzeczywiście wymagających działań. Na pewno musimy zweryfikować wiele różnych ofert. W końcu uda nam się spotkać ze sprzedawcą, a jeżeli mamy szczęście, to możemy opłacalnie kupić samochód. Pamiętajmy jednak, że wymagane będą pewne formalności. Musimy oczywiście wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Trzeba tu bezwzględnie pamiętać o terminowym przerejestrowaniu. Poza tym musimy oczywiście wykupić polisę ubezpieczeniową.
Gdzie możemy uzyskać wniosek o rejestrację pojazdu?
Oczywiście kiedyś zawsze trzeba było udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji i tam pobrać od urzędnika wniosek. W dzisiejszych czasach jednak w dobie internetu możemy to bardzo szybko zrobić przez internet. Nie tracimy więc czasu i od razu możemy przystąpić do wypełniania. Jest to zresztą bezwzględnie konieczna procedura, regulowana przez przepisy polskiego prawa. Chodzi tu o ustawę z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym. Szczegółowo o konieczności rejestracji mówi art. 73 ust. 1. Możemy tam przeczytać, że na wniosek właściciela rejestracji będzie dokonywać starosta. Zawsze więc musimy udać się do wydziału komunikacji do starostwa powiatowego w naszym miejscu zamieszkania lub tam, gdzie akurat siedzibę ma nasza firma, jeżeli auto było kupowane na firmę.
Czy są jakieś terminy regulujące rejestrację pojazdu?
To, co zawsze też budzi największe emocje wszystkich kierowców, to termin, w którym musimy zrealizować te formalności. Trzeba jednak, jak się okazuje bezwzględnie pilnować czasu, jaki mamy na dokonanie rejestracji. W przeciwnym razie będzie nałożona na nas kara. Tak więc wniosek o rejestrację pojazdu musimy złożyć 30 dni od momentu zakupu auta. Warto też dodać, że praktyka życiowa pokazuje, iż wcześniej w zasadzie za po przekroczeniu tego terminu nie były nakładane, a więc prawo w zasadzie nie było egzekwowane. To się jednak obecnie zmieniło. Statystyki pokazują, że obecnie kary są nakładane, a wynoszą one od 200 do 1000 zł.