5 rodzajów kartonów tekturowych

Opakowania z tektury spotykamy na co dzień. Służą do pakowania, przechowywania i wysyłania różnych produktów. Na pozór wszystkie wyglądają niemal tak samo, różnią się wyłącznie kształtem, wielkością i kolorem. Nie jest to prawda. W rzeczywistości wyróżniamy 5 podstawowych typów kartonów, specjalnie dostosowanych do potrzeb użytkowników, ochrony produktów, funkcjonalności oraz estetyki. Są to: kartony fasonowe, opakowania klapowe, kartony kaszerowane, kartony archiwizacyjne i pudełka ozdobne.

Kartony fasonowe

Kartony fasonowe są dopasowane do konkretnego towaru. Mają odpowiedni kształt oraz specjalne zabezpieczenia chroniące produkt. Opakowania tego typu sprawdzą się doskonale, gdy przesyłamy np. telefon, plakat, bibeloty, a nawet… pizzę.  Kształt kartonu jest osiągnięty za pomocą wykrawarki.

Opakowania klapowe

Opakowania klapowe są najbardziej popularne i uniwersalne. Są tanie, lekkie, łatwo się je składa i rozkłada. Żeby dodatkowo zabezpieczyć umieszczone w nich produkty można użyć taśmy klejącej, w ten sposób chroniąc klapy przed otwarciem.  Idealne dla osób, które często korzystają z kartonów.

Kartony kaszerowane

Kartony kaszerowane są oklejone dodatkową warstwą papieru, co zapewnia im estetyczny wygląd, możliwość nadruku reklamowego, ochronę przed warunkami zewnętrznymi oraz wzmocniona konstrukcję. Sprawdzą się do zabezpieczenia nawet cięższych przedmiotów. 

Kartony archiwizacyjne

Sprawdzają się min. w biurach i archiwach; wszędzie tam, gdzie trzeba sortować dokumenty. Mają określone rozmiary i specjalne przegródki na papiery. Mogą być otwierane z boku lub z góry, w zależności od rodzaju archiwum. 

Pudełka ozdobne

To osobny rodzaj opakowania z tektury – doskonały do ustawienia w domu jako element dekoracyjny, zapakowania prezentu albo wykorzystania w celach reklamowych. Pudełka tego typu mają różne wielkości, wzory i kolory. Gorzej sprawdzają się w wysyłce, gdyż ich celem jest piękny wygląd.

Kartony dobre na wszystko

Różnorodność kartonów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i do własnych celów. Niektóre doskonale sprawdzają się podczas transportu, inne świetnie prezentują się na półkach sklepowych, a jeszcze inne stanowią doskonały element wystroju wnętrza. Warto dobrze poznać ich zalety i przeznaczenie.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *