Wyjazd za zachodnią granicę naszego kraju w celach zarobkowych to niezwykle popularny sposób na poprawę swojej sytuacji finansowej, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez studentów i osoby uczące się na czas wakacji, ale również przez osoby, które nie mogą znaleźć odpowiedniej pracy na terenie Polski. Z ofert pracy na terenie Niemiec korzystają również osoby doświadczone, które wiedzą, że w kraju wykonywana przez nich praca, nie zostanie odpowiednio doceniona i wynagrodzona.
Największym zainteresowaniem w Polsce cieszy się praca w Niemczech dla opiekunek seniorów i samotnych osób starszych, które potrzebują na co dzień pomocy i wsparcia podczas wykonywania podstawowych czynności. Istnieją jednak pewne kwestie, o których warto wiedzieć zanim podejmiemy decyzje o kilkutygodniowym wyjeździe z kraju. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze z nich i umieścić je w poniższym tekście, do którego przeczytania zachęcamy Cię właśnie teraz!
Na czym polega praca opiekunki osób starszych?
Praca w Niemczech dla opiekunek to zdecydowanie zawód, który wymaga pokładów cierpliwości, delikatności i wytrwałości, zwłaszcza w przypadku, gdy opiekunka ma do czynienia z osobą schorowaną. Do obowiązków opiekunek należy przede wszystkim zajęcie się osobami starszymi każdego dnia przez czas pobytu w Niemczech, ale także zadbanie o stan gospodarstwa domowego, które należy do seniora. W wielu przypadkach osoby starsze od swoich opiekunek wymagają przede wszystkim odrobiny czasu i zainteresowania, ponieważ większość z nich to przede wszystkim osoby samotne, które nie mogą liczyć na odwiedziny najbliższych. Opiekunka nie zajmuje się kwestiami związanymi z leczeniem osób starszych tj. nie zajmuje się mierzeniem poziomu cukru czy podawaniem insuliny. Na co dzień jej głównym zadaniem jest przygotowanie posiłków, podanie ustalonych przez lekarza leków i pomoc osobie starszej we wszystkim czego nie będzie ona mogła wykonać sama.
Kto może zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?
Choć praca w Niemczech dla opiekunek nie wymaga wyższego wykształcenia czy kursów pielęgniarskich, mile widziane jest doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Opiekunką osób starszych może zostać każdy kto uważa, że poradzi sobie z codzienną opieką nad osobą, która w wielu przypadkach nie jest w stanie samodzielnie skorzystać z toalety czy przygotować sobie posiłku. Warto wiedzieć, że większość agencji, które odpowiadają za podpisanie umowy między osobą starszą, a opiekunką, nie wymaga znajomości języka niemieckiego, jednak jest to niebywale wielki plus zarówno w tworzeniu relacji na poziomie opiekunka-senior, jak i z całą społecznością niemiecką.