Czy warto sprowadzać uszkodzone samochody z USA do Polski?

Sprowadzanie samochodów z zagranicznych rynków do Polski jest popularnym sposobem nabycia samochodu w atrakcyjnej cenie. Od wielu lat Polacy chętnie również sprowadzają uszkodzone samochody z USA. Sprowadzanie samochodów z USA, które są uszkodzone, dokonują zwłaszcza inwestorzy, czyli m.in. handlarze. 

Dlaczego tak chętnie sprowadzane są uszkodzone samochody z USA?

Życie w Stanach Zjednoczonych jest zgoła odmienne niż to w Europie, a zwłaszcza w Polsce. Obywatele USA są o wiele zamożniejsi, dlatego, jeśli uszkodzą auto, po prostu go nie naprawiają i kupują inne. Auto natomiast, które uległo awarii w wyniku stłuczki czy wypadku, zwyczajnie trafia na aukcję. To podejście do aut jest właśnie czynnikiem stanowiącym o opłacalności inwestycji w postaci nabycia auta. Koszty nabycia lekko uderzonego pojazdu są naprawdę niskie. Aby sprowadzanie samochodów z USA było opłacalne, należy jedynie kupować modele wymagające drobnych napraw, które nie dyskwalifikują do dalszego użytkowania pojazdu. 

Ile kosztuje sprowadzanie samochodów z USA, które są uszkodzone?

Ceny amerykańskich samochodów są atrakcyjne, a ich naprawy w USA są nieopłacalne. Z tego powodu amerykańskie auta są wyjątkowo niskie, patrząc przez pryzmat cen za auta na rynku europejskim. Jednak samo kupno auta to jedno, a sprowadzenie go to drugie. Koszty, które wynikają ze sprowadzenia, a także naprawy drobnych usterek podbijają końcową cenę sprowadzonego pojazdu. 

W ramach kosztów transportu należy uwzględnić: koszty za odholowanie auta do portu (od 150 do 1400 USD), koszty wykupu kontenerowca oraz transportu morskiego (od 400 do 1200 USD) oraz koszty transportu lądowego z portu do Polski (ceny uzależnione są od firmy transportowej). Oprócz tego nabywca auta musi zapłacić podatek VAT, akcyzę oraz cło.

Jeśli interesują Cię uszkodzone samochody z USA, jednak nigdy nie sprowadzałeś takiego pojazdu, warto skorzystać z usług firmy pośredniczącej. Firmy pośredniczące zajmą się sprowadzeniem danego pojazdu oraz formalnościami. 

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *