Czym tak naprawdę jest ADF?
Pewnie wielu z Was zastanawia się czym jest skrót ADF. Już spieszymy z odpowiedzią! ADF jest skrótem od Automatic Document Feeder, czyli Automatyczny Podajnik Dokumentów. Funkcja ta umożliwia ułożenie kilku stron jednocześnie i podawanie papieru jedną stroną do skanera lub kopiarki. Ułatwia to niesamowicie pracę, ponieważ dzięki temu możesz skopiować, zeskanować lub wydrukować większą ilość dokumentów bez jednoczesnej konieczności każdorazowego podnoszenia pokrywy skanera i jego ręcznej obsługi. Istnieje również bardziej rozbudowana funkcja, a jest nią ARDF. Umożliwia ona kopiowanie obu stron każdego arkusza papieru.
Jakich dokumentów nie należy umieszczać w ADF?
ADF jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem, jednak istnieją pewne rodzaje dokumentów, których nie powinniśmy w nim umieszczać. Są to dokumenty: z rozdarciami i dziurami, zawilgocone, zszyte, spięte lub sklejone, błyszczące i powlekane, takie jak papier ilustracyjny i termoczuły, folia aluminiowa i kalka maszynowa, złączone przez naelektryzowanie, z jakimikolwiek częściami wystającymi, wieloczęściowe lub oprawione, zbyt cienkie lub zbyt grube, lub z liniami perforowanymi. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia podajnika. W podajniku ADF nie powinno się również umieszczać żadnych cennych i oryginalnych dokumentów, jak i fotografii. W razie wątpliwości zalecane jest kopiowanie w tradycyjny sposób, lepiej po prostu nie ryzykować.
Jak prawidłowo ładować dokumenty do podajnika ADF?
Przede wszystkim prowadnice krawędzi tacy podajnika należy przesunąć maksymalnie na zewnątrz, następnie pierwszą stronę dokumentu należy umieścić na tacy podajnika stroną zadrukowaną ku górze oraz górną krawędzią skierowaną w stronę wnętrza podajnika, a na samym końcu papier należy wsunąć do podajnika i dosunąć prowadnice do krawędzi papieru, po czym upewnić się, czy prowadnice nie są dosunięte zbyt mocno i nie zniekształcają arkuszy papieru.