Neutralność klimatyczna – czym jest?

Neutralność klimatyczna – czym jest?

Troska o środowisko naturalne to obowiązek każdego mieszkańca naszej Ziemi. Specjaliści jednoznacznie alarmują, że nie mamy planety B. Globalne ocieplenie, zanieczyszczenia powietrza, zmniejszanie się powierzchni wód oraz przeludnienie sprawiają, że ekolodzy trąbią na alarm! Jak można na co dzień wspierać naszą planetę? Przede wszystkim zacznijmy od segregacji śmieci. Segregacja śmieci umożliwia odzyskanie wielu materiałów i stworzenie z nich zupełnie nowych produktów. Recykling dotyczy nie tylko butelek, ale także śmiało wkroczył do świata mody. Po drugie oszczędzajmy wodę. Woda z kranu nie musi lać się minutami, podczas gdy myjemy zęby. W kuchni warto zamontować zmywarkę, która również przyczynia się do oszczędności wody. Może spróbujemy ekologicznych środków czystości i mydeł? Czy wiesz, że kapsułki do prania 3 in1 to największe zagrożenie dla jezior, rzek i mórz? Kapsułka rozpuszcza się w pralce podczas prania, a mikro plastik rurami trafia do ścieków. 

Co jeszcze możemy zrobić? 

Oszczędzajmy energię elektryczną! Gaśmy po sobie światła, nie zostawiajmy włączonych telewizorów oraz laptopów w trybie czuwania. Zainteresujmy się odnawialnymi źródłami energii. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną zupełnie za darmo. Skorzystali na tym w szczególności przedsiębiorcy ogromnych firm, gdzie rachunki za prąd były bardzo wysokie. Drugim odnawialnym, lecz dopiero co raczkującym źródłem energii jest biomasa. To, co wyróżnia biomasę to, to że stanowi ona niezwykle tanie, bezpieczne i odnawialne źródło energii elektrycznej. Biomasa tworzy się samoczynnie. Co więcej, nie ma przerw w jej produkcji,  ponieważ jest efektem ubocznym innych działań. Biomasa produkuje się sama naturalnie w lasach, na łąkach, przy zakładach przemysłowych oraz w rolnictwie. Ponadto, to źródło energii elektrycznej występujące w formie stałej, ciekłej i gazowej. Aby otrzymać energię, biomasę  można  spalić lub przetworzyć. To najtańsze i naturalne paliwo, które powstaje z resztek gospodarstwa domowego, rolnictwa oraz z działalności zakładów przemysłowych. A czym jest neutralność klimatyczna? Neutralność klimatyczna to nic innego jak ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Największa produkcja CO2 wytwarzana jest jako efekt uboczny w transporcie, energetyce i przemyśle. 

Neutralność klimatyczna – jak ją osiągnąć?

Neutralność klimatyczna będzie zmuszała różne gałęzie przemysłu, branże, a nawet gospodarstwa domowe do zastosowania naturalnych i odnawialnych źródeł energii. Naturalne źródła energii, takie jak biomasa czy panele fotowoltaiczne nie szkodzą środowisku i ludziom. Są niewyczerpalne i darmowe. Neutralność klimatyczna Grupy PGE do 2050 roku będzie polegała na tym, aby w 100% sprzedawać energię, która będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.gkpge.pl/strategia2030. Warto dodać, że nowa strategia PGE powstała w oparciu o energię przyjazną dla środowiska, nowoczesne usługi energetyczne oraz sprawną i efektywną organizację. PGE deklaruje się jako lider zrównoważonej transformacji energetycznej. W całym procesie zauważymy dekarbonizację, czyli stopniowe odchodzenie od wytwarzania energii za pomocą spalania węgla. Proces dekarbonizacji wymaga czasochłonnych działań i dużego kapitału skoncentrowanego wyłącznie na technologiach nisko i zeroemisyjnych. Celem głównym jest utrzymanie pozycji lidera w 2030 roku dzięki wytwarzaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz konwersji paliwa węglowego na gazowe w ciepłownictwie systemowym. Z kolei w 2050 roku PGE deklaruje, że zmniejszy oddziaływanie na środowisko naturalne i osiągnie neutralność klimatyczną. 

Zmiana dostawcy energii elektrycznej

Jeżeli chcecie wspierać środowisko naturalne, zainteresujcie się nowym dostawcą energii pochodzącej  z naturalnych i odnawialnych źródeł. Jak zmienić sprzedawcę? Wejdźcie na stronę gkpge.pl, zapoznajcie się z ofertą i podpiszcie umowę. Doradca sprzedaży przygotuje  wszystkie dokumenty i zajmie się formalnościami po otrzymaniu Waszego pełnomocnictwa. 

Powiązane wpisy