Notariusz jest urzędnikiem świadczącym wyjątkowe usługi. Przygotowane przez niego dokumenty są niezbędne w wielu sytuacjach prawnych. Dlatego za usługi takiego urzędnika trzeba odpowiednio zapłacić. Zanim udasz się do kancelarii notarialnej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Czym jest taksa notarialna?
Taksa notarialna to nic innego jak wynagrodzenie notariusza za jego czynności administracyjne. Wysokość taksy można jak najbardziej ustalić z notariuszem, jednak wynagrodzenie tego typu jest zależne od danej sytuacji. Stawki taksy notarialnej są regulowane przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Określa ona między innymi, że nie może być ona wyższa, niż określa to powyższy akt prawny. Można także ustalić z notariuszem, że weźmie wynagrodzenie mniejsze, niż stanowią to przepisy prawne. Taksa jest tak naprawdę uzależniona od nakładów pracy potrzebnych do sporządzenia danego dokumentu i poziom złożoności danej sprawy. Czasami taksy notarialne są opisywane na stronach internetowych konkretnych notariuszy. Warto skorzystać z sieci, aby przygotować się na ewentualne koszty. Jeśli interesuje Cię urzędnik w Sławkowie, wpisz do sieci „notariusz slawkow”, a będziesz wiedział wszystko na temat opłat i usług.
Czy wartość taksy notarialnej podlega negocjacjom?
Oczywiście, że taksa podlega negocjacjom, jednak warto to zrobić przed samą wizytą u notariusza. Jeśli przyjdziemy tzw. z ulicy, to wtedy notariusz policzy nam maksymalną stawkę za daną usługę. Przykładowo maksymalna stawka za sporządzenie umowy majątku małżeńskiego kosztuje 400 zł, a sporządzenie testamentu zawierającego zapis windykacyjny 200 zł.