Flota pojazdów — jakie źródła finansowania warto wziąć pod uwagę?

Firmy, które potrzebują floty samochodowej, szukają rozwiązań, jakie będą najlepsze dla ich rozwoju. Obecnie odchodzi się od gotówkowego finansowania samochodów, które wchodzą w majek firmy. Dostępne są bowiem inne źródła finansowania, które chętnie wybierają przedsiębiorcy. 

Jedną z chętniej wybieranych form jest leasing. Sprawia on, że flota pojazdów może być odpowiednio dobrana, a co więcej, zarządzanie nią jest znacznie łatwiejsze.

Flota samochodowa w firmie — jakie formy leasingu są dostępne?

Wybierając leasing jako formę finansowania floty pojazdów w przedsiębiorstwie, należy mieć na uwadze, że właściciel firmy może skorzystać z kilku wariantów. Jednym z najchętniej wybieranych jest wynajem długoterminowy, który kryje się pod skrótem FSL (full service leasing). Polega on na comiesięcznej opłacie raty, w którą (w zależności od warunków umowy) wliczone są już wszelkie koszty użytkowania auta (poza paliwem). Właściciel nie musi zatem martwić się o serwis, naprawy, czy ubezpieczenie samochodów. Decydując się na FSL należy mieć na uwadze, że flota firmowa będzie wynajmowana na co najmniej 24 miesiące.

Kolejną opcją, z której można skorzystać, jeśli wybierze się leasing, jest wariant, który nie gwarantuje pełnej obsługi. Co to znaczy? Otóż chodzi o to, że leasing może nie obejmować napraw samochodów i ich serwisowania. Wówczas te koszty musi pokryć przedsiębiorca. atutem tego rozwiązania jest niższa, comiesięczna rata za flotę pojazdów, które są wynajmowane na potrzeby przedsiębiorstwa. Tutaj podobnie, jak przy FSL, umowa obejmuje minimum 24 miesiące.

Trzecim wariantem, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca chcący wynająć floty samochodowe, jest leasing dealerski. Jest to specyficzna forma leasingu, którą prowadzą dealerzy samochodów. W tym wypadku obowiązujące warunki są takie same, jak w wypadku FSL.

Odpowiednie zbudowanie floty samochodowej to jedno z pierwszych zadań, jakie dobrze powinien wykonać jej zarządca. Zadanie to jest kluczowe, jeśli przedsiębiorstwo chce odnieść sukces. Dlatego też musi być przeprowadzone na jak najwyższym poziomie, ponieważ wiąże się z pozyskaniem środków trwałych, które są niezwykle ważne dla firmy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *