Jeśli chcesz bez obaw wykonywać przelewy międzynarodowe, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Nie wszyscy wiedzą, że przelewy międzynarodowe towarzyszą nam niemal każdego dnia, np. gdy robimy zakupy na zagranicznych serwisach aukcyjnych, spłacamy kredyt w obcej walucie, a nawet podczas rezerwacji noclegów za granicą, to tylko część scenariuszy, kiedy trzeba wykonać przelewy międzynarodowe.
Jak robić przelewy międzynarodowe? O czym należy pamiętać?
Przelewy międzynarodowe różnią się od klasycznych przelewów klasycznych. Gdy decydujesz się na taki transfer pieniężny, to szczególną uwagę musisz zwrócić na dane odbiorcy oraz numer konta. Pomyłka jest mało przyjemna dla portfela – to właśnie nadawca ponosi wszelkie koszty omyłkowej transakcji. Na co musisz zwrócić uwagę, gdy wykonujesz przelewy międzynarodowe? Musisz zacząć od uzupełnienia niezbędnych danych do wysłania przelewu – transfery międzynarodowe wymagają podania większej ilości danych niż te wysyłane na terenie kraju. Pamiętaj, że musisz podać również numer BIC, czyli międzynarodowy numer banku, do którego nadajesz przelew. Choć lista danych do przelewu międzynarodowego wydaje się bardzo długa, to są one niezbędne do tego, aby przelew międzynarodowy doszedł do wybranego odbiorcy.
Przelewy międzynarodowe – czym różni się SEPA i SWIFT?
Gdy już wiesz, że do wykonania przelewu międzynarodowego musisz podać bardzo dużo danych, to teraz czas na rozróżnienie między SEPA i SWIFT. Przelewy SEPA są to przelewy nadawane w strefie SEPA należą do niej kraje UE oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Lichtenstein, Monako, Andora i San Marino. Przelewy międzynarodowe SWIFT można wykonywać z dowolnego kraju i w dowolnej walucie. Niezależnie, który rodzaj przelewu międzynarodowego wybierzesz, to musisz pamiętać o numerze BIC, który umożliwia zidentyfikowanie kraju odbioru przelewu. Pamiętaj, że niezależnie, który rodzaj przelewu wybierzesz, to musisz uiścić opłatę.