Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Obecnie jest wiele firm, które zajmują się wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej. Każda z nich kusi atrakcyjnymi promocjami, jednak trzeba uważać, by nie ściągnąć sobie na głowę niepotrzebnych kłopotów.

Umowa i co dalej?

Każdy, niezależnie od tego czy to użytkownik domowy, czy też firma podpisuje umowę z dostawcą energii elektrycznej. W ramach tej umowy poza opłatą za energię czynną, czyli faktycznie wykorzystaną, znajduje się również m.in. opłata dystrybucyjna za udostępnienie jej klientowi. Oczywiście, niektóre firmy proponują przy okazji różne promocje i dodatkowe zniżki. Zanim złożymy podpis pod umową warto jest dokładnie ją przeczytać. Nie brakuje bowiem na polskim rynku „promocji”, w ramach których opłata czynna jest pozornie niższa, ale np. po miesiącu ulgi okazuje się, że pojawiają się inne opłaty, które potrafią nawet podwoić koszty.

Zmiana sprzedawcy prądu pozostaje wówczas jedynym sposobem na uniknięcie niepotrzebnych wydatków. Zanim się tego dokona, należy uważnie zapoznać się z ofertami oraz poznać proponowane taryfy. Z pewnością znajdzie się taka, która idealnie spełni nasze wymagania. Poza tym najlepiej decydować się na firmy o ugruntowanej renomie i solidnych podstawach, by uniknąć kolejnej „wpadki”.

https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Krajowa/zmiana-dostawcy-energii-elektrycznej-pge

Pięć kroków do zmiany sprzedawcy prądu

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest tak skomplikowana, jakby się wydawało. Można to zrobić samodzielnie albo podpisać pełnomocnictwo, które umożliwi nowemu sprzedawcy reprezentowanie nas podczas całej procedury.

W przypadku samodzielnej zmiany wystarczy nam pięć kroków:

  1. Wybór nowego sprzedawcy i oferty (w tym taryfy, która będzie odpowiadała naszym potrzebom)
  2. Zawarcie umowy z nowym dostawcą
  3. Pisemne wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy
  4. W przypadku, gdy robimy to po raz pierwszy konieczne jest również podpisanie umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego i powiadomienie o zmianie
  5. Dostosowanie licznika oraz rozliczenie końcowe, które jest sporządzane na podstawie odczytu.

Sprawa jest jeszcze prostsza w przypadku, gdy upoważnimy nowego sprzedawcę do reprezentowania naszych interesów. Wówczas wystarczy tylko podpisać umowę sprzedaży energii elektrycznej i pełnomocnictwo do reprezentowania w procesie zmiany sprzedawcy. Pozostałe kroki spółka wykona już samodzielnie, tym samym oszczędzając nasze zaangażowanie i poświęcony czas.

Zmiana sprzedawcy prądu nastąpi automatycznie w dniu wygaśnięcia umowy z poprzednim sprzedawcą. Dzięki temu nie trzeba obawiać się przerw w dostawie prądu.

Sekrety umowy

Podczas podpisywania nowej umowy warto zwrócić uwagę na kilka jej aspektów. Oczywiście, kierujemy się głównie atrakcyjną stawką cenową, jednak oprócz niej ważne są również inne elementy:

  • czas trwania umowy
  • okres płatności i sposoby, w jakie będą naliczane
  • wysokość opłaty handlowej
  • warunki przedłużenia lub wypowiedzenia umowy
  • koszty związane z ewentualnym zerwaniem umowy
  • dodatkowe usługi i promocje

Mnogość spółek i firm zajmujących się wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej jest wielka. Zanim więc podejmiemy decyzję, dokładnie zapoznajmy się z ofertą.

Powiązane wpisy