Co sprawia, że materiały do drukarki 3D Stratasys są tak popularne?

Kluczowa rola druku 3D we współczesnym przemyśle to coś, z czym bardzo trudno jest dziś polemizować. Ogromna precyzja, którą odznaczają się nowoczesne modele urządzeń drukujących, pozwala bowiem na tworzenie szerokiej gamy produktów, od podeszew do butów sportowych, po komponenty do odkurzaczy. Nie bez znaczenia są tu również postępy, które możemy zaobserwować na rynku samych materiałów do drukarek 3D. Najwyższej klasy filamenty i żywice sprawiają bowiem, że wytwarzane z nich przedmioty są trwałe i estetyczne. Szczególnym uznaniem ze strony polskich przedsiębiorców cieszą się niezawodne materiały, wyprodukowane przez markę Stratasys – pioniera druku 3D, obecnego na rynku już od ponad trzydziestu lat. W niniejszym artykule przybliżymy temat tych wyjątkowych filamentów.

Materiały do drukarek 3D Stratasys FDM

Materiały do drukarek 3D typu FDM to niezwykle praktycznie rozwiązanie, obejmujące:

  • filamenty standardowe
  • filamenty inżynieryjne
  • filamenty wysokowytrzymałe

Jedną z najpopularniejszych propozycji są tu materiały PLA, umożliwiające tworzenie prostych, tanich druków koncepcyjnych. Dzięki swoim właściwościom, stanowią one znakomity wybór podczas szybkiego prototypowania nowych produktów. Inną propozycją są tu także materiały Nylon 12, przeznaczone do tworzenia prototypów zaawansowanych oraz skomplikowanych narzędzi. Jedną z najnowszych propozycji marki Stratasys jest z kolei seria Nylon-CF 10, stawiająca na praktyczne połączenie nylonu oraz włókna węglowego siekanego. Dzięki takiej kompozycji, uzyskane modele są zarówno sztywne, jak i wytrzymałe.

Materiały do drukarek 3D Stratasys PolyJet

Materiały do drukarek 3D PolyJet to seria dwudziestu nowatorskich fotopolimerów, pośród których znajdziemy:

  • fotopolimery imitujące gumę
  • fotopolimery nieprzezroczyste i sztywne
  • fotopolimery przezroczyste
  • fotopolimery inżynierskie
  • fotopolimery medyczne

Do materiałów tego typu należy chociażby Agilus30, ceniony za swoją znakomitą elastyczność, nadającą mu dużą odporność na zginanie i rozciąganie. A jeśli poszukujemy materiału o najwyższej możliwej trwałości, warto jest przyjrzeć się filamentom ABS Plus, wykorzystywanym chociażby w formach wtryskowych. Profesjonalne drukowanie z użyciem materiałów marki Stratasys oferuje polska firma ProSolutions.

Powiązane wpisy